Knižní tipy

Knižní tipy: duben 2020

Je těžké odolat, když Knihy Dobrovský mají tolik skvělých akcí. (Druhý balíček očekávám během příštího týdne, ale o tom, zase někdy příště). Tento měsíc jsem si objednala několik skvělých kousků a nemůžu se dočkat, až se do nich pustím.

Knihy Skleněný les, Sucho a Nezavírej oči jsem si objednala v rámci akce thrillerobraní – vybrané thrillery byly pouze za 99 Kč. Do balíčku jsem si přihodila také Inspekci, na kterou jsem se už dlouho těšila (kdo viděl/četl Bird Box, asi mě chápe), na doporučení také povídkovou antologii Krvavý Bronx a v neposlední řadě fantasy Faja, jejíž první díl mám momentálně rozečtený.

Faja (2017)
Autor: Petra Stehlíková
Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději téměř zapomnělo.

Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenářského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět.

Klid ve sklenářských městech je ke všemu narušen, když se po mnoha generacích znovu objevuje starodávný nápis, jen krátká věta, která kdysi byla součástí svobodného sklenářského světa. Ale kdo ji píše na zdi palutulů a sklenářských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vypráví ta tři slova, na první pohled tak jasná, přesto nepochopitelná?

Ilan bude muset čelit mnohým nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství.

Krvavý Bronx (2020)
Autor: skupina autorů
Nejlepší autoři z nakladatelství Host a Druhé město napsali text na motivy z „černé kroniky“, a tak vznikla obsáhlá povídková antologie s názvem Krvavý Bronx.

Jejich texty se týkají a dotýkají brněnské čtvrti známé jako Bronx, což není její oficiální název: takhle se sociálně vyloučené lokalitě už dobrých třicet let říká.

Inspekce (2020)
Autor: Josh Malerman
J studuje na škole hluboko v lesích daleko od zbytku světa.

J je jedním z pouhých šestadvaceti studentů, kteří do jednoho považují tajuplného zakladatele školy za svého otce. J nikdy nepoznal jinou rodinu než své vrstevníky. Ze studentů zde vychovávají geniální vědce. Chlapci neznají nic jiného než život ve škole, nic jiného totiž ani znát nesmějí.

J však má podezření, že tam venku, za modříny, něco je. Něco, co zakladatel školy nechce, aby viděli. Začíná klást otázky. Jaký je skutečný účel tohoto zařízení? Proč studenti nesmějí odejít? A jaká tajemství před nimi jejich otec skrývá?

Skleněný les (2019)
Autor: Cynthia Swanson
Na podzim roku 1960 žije Angie Glassová idylický život ve svém rodném městě ve Wisconsinu. V jednadvaceti se vdala za hezkého a okouzlujícího Paula a právě porodila chlapečka. Ale jeden telefonát jí navždy změní život.

Když Ruby informuje Angie a Paula o tom, že její otec spáchal sebevraždu a matka je nezvěstná, všeho nechají a letí do malého města Stonekill v New Yorku, aby Ruby podpořili. Angie si myslí, že pomůžou nešťastné mladé neteři nést zármutek, ale Ruby je složitá a záhadná sedmnáctiletá dívka, která odmítá jakoukoliv péči. Angie zůstává v Henryho a Siljiině úžasném a moderním domě na okraji lesa. Čím více se dozvídá o komplikované rodině Skleněných, tak začíná zpochybňovat samotnou strukturu svého vlastního manželství.

Sucho (2017)
Autor: Jane Harperová
Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, který pravděpodobně svou manželku i syna zastřelil a pak spáchal sebevraždu.

Na pohřeb přijíždí Lukův dávný kamarád, federální policista Aaron Falk, který v městečku prožil dětství. Vrací se nerad, počítá hodiny, kdy bude moct zase odjet. Od začátku je jasné, že tady není vítán.

Na nátlak rodiny Hadlerových Falk spolu s místním policistou Racem znovu neformálně otevřou vyšetřování zdánlivě jasného případu. Postupně vycházejí najevo různé maličkosti, které nahlodávají zpočátku nezpochybnitelnou verzi o dvojnásobné vraždě a následné sebevraždě. Jak Falk proniká do okolností úmrtí, otevírají se staré rány a vznikají nové. Falk a Luke totiž měli tajemství. Tajemství, o kterém si Falk myslel, že je dávno pohřbené. Tajemství, které po Lukově smrti opět vyplouvá na povrch…

Nezavírej oči (2018)
Autor: Holly Seddon
Robin a Sára jsou dvojčata, a přestože si nejsou moc podobná, vzájemně se milují. Alespoň do té doby, než je okolnosti v jejich rodině rozdělí.

Teď je jim přes třicet. Robin žije sama, trpí agorafobií a záchvaty paniky. Většinu času tráví chozením po domě nebo pozorováním protějšího domu a jeho obyvatel. Jednoho dne však uvidí něco, co neměla.

A Sára? Ta má, co si vysnila – hezkého muže, nádherné dítě, dokonalý domov. Je však obviněna z něčeho hrozného a život jejích nejbližších je v ohrožení, dokud se nevypořádá s něčím, co se stalo před mnoha lety. A aby to dokázala, musí najít svou sestru.

Sára však není jediná, kdo Robin hledá…

Četli jste už některou z výše uvedených knih? Pokud ano, jak se Vám líbila?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *