Autobiografie,  Recenze

Recenze: Nejšťastnější muž na Zemi

Oficiální anotace:

Život může být krásný, když si ho krásný uděláš. Je to na tobě.

Eddie Jaku se vždy považoval primárně za Němce a až pak za Žida. Byl hrdý na svou zem. To se však změnilo v listopadu 1938, kdy ho zbili, zatkli a poslali do koncentračního tábora.
Během dalších sedmi let čelil Eddie každý den nepředstavitelným hrůzám, nejdřív v Buchenwaldu, potom v Osvětimi a následně při nacistickém pochodu smrti. Přišel o rodinu, o přátele, o svou zem.
Protože přežil, slíbil si, že se bude každý den usmívat. Vypráví svůj příběh k uctění památky těch, kteří vyprávět nemůžou, dělí se s námi o svou moudrost a žije nejlepší život, jaký může. Nyní věří tomu, že je ten „nejšťastnější muž na světě”.
Tyto paměti, vydané na počest Eddieho 100. narozenin, jsou působivé, dojemné a nakonec také plné naděje, že štěstí lze nalézt i v těch nejtemnějších časech.

Autor: Eddie Jaku
Počet stran: 208
Vydáno: 2021 (Kontrast)

Vážím si všech vědomostí, které jsem za ty roky mohl získat, nepřestane mě však mrzet, že jsem je strávil daleko od rodiny. Otec se opravdu nemýlil, když mi řekl, že život má větší cenu než bankovní konto. Na světě je mnoho věcí, které si za peníze nekoupíte, a některé mají hodnotu přímo nevyčíslitelnou. Rodina je na prvním, na druhém i na třetím místě.

Recenze:

Vždy se mi těžko hodnotí kniha, která je vlastně autobiografií, ale už po první větě Prologu, která začíná slovy, „Můj nový milý příteli….,“ mi bylo jasné, že mě kniha hodně zasáhne. A měla jsem pravdu.

Kniha je docela útlá, ale příběh, který Eddie vypráví, v sobě skrývá obrovské poselství. Jedná se o 208 stran plných bolesti, naděje a především odhodlání přežít.

To je ta nejdůležitější věc, kterou jsem se kdy naučil: to nejlepší, čeho kdy dosáhneš, je, že tě někdo druhý bude milovat.
Musím to pořád dokola zdůrazňovat hlavně mladým lidem. Bez přátelství je člověk ztracen. Přítel je někdo, kdo ti připomíná, že jsi stále naživu.

Eddie poskytne čtenáři průřez celým svým životem, od dětství až po současnost. Narodil se v roce 1920 v Německu a jak sám v knize uvádí, vždy se považoval především za Němce a až pak za Žida. Celý jeho svět se začal měnit ve chvíli, kdy se Hitler dostal k moci a Eddie krutým způsobem začal zjišťovat, jakých zrůdností je lidská bytost schopná.

V roce 1938 nacističtí vojáci odvlekli Eddieho do koncentračního tábora Buchenwald. O několik let později se dostal se svou rodinou do Osvětimi, jejíž hrůzy přežil pouze Eddie a jeho sestra. Následně byl vyslán na pochod smrti.

Eddie popisuje své pocity a zážitky z koncentračních táborů, které tvoří tři čtvrtiny knihy. Následně se přesouvá k životu po všech těch hrůzách, které zažil k tomu, jak se seznámil se svou manželkou a k tomu, co ho přimělo, aby se o svůj příběh podělil s ostatními.

Pocit štěstí nepadá z nebe; je ve tvých rukou. Pochází z tvého nitra a od těch, které máš rád. A pokud jsi zdravý a šťastný, jsi milionář.

V knize naleznete také několik fotografií zachycujících Eddieho v různých obdobích jeho života, a kromě jeho fotografií i fotografie jeho rodiny. Příběh sám o sobě je velice silný a mé pocity z knihy ještě více umocnil fakt, že Eddie pár dní po jejím vydání zemřel.

Knihu Vám mohu jedině doporučit. Eddieho vnímání světa a pohled na život po tom všem, co prožil, je obdivuhodné a inspirující a můžu říct, že kniha Nejšťastnější muž na Zemi se rozhodně zařadila na žebříček mých top knih, které jsem letos přečetla.

Hodnocení: 5/5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *