Recenze,  Romány

Recenze: Opravdový život

Oficiální anotace:

Opravdový život se vyznačuje silným příběhem s divoce pulzujícím dějem a svěžím stylem, jenž přesně odvažuje něhu, rozechvění a humor. Kniha se stala pro mladší čtenáře jak symbolem úsilí o přežití v nepřátelském prostředí, tak i návodem k němu. Ve Francii a v Belgii román získal celkem sedm vysokých literárních ocenění. „… život je jako polévka v mixéru a vy se musíte snažit, abyste v ní neskončili rozsekaní na kusy čepelemi, které vás táhnou ke dnu.“ Hrdinka a vypravěčka v jedné osobě tvoří s mladším bratrem semknutou dvojici spiklenců – o to těsnější, že svým rodičům nemohou příliš věřit. Otec se chová jako násilnický diktátor, jeho jediným potěšením je lovecká vášeň pro zabíjení. Pasivní matka žije ve věčném strachu z manžela. Zato ztřeštěná a svéhlavá vypravěčka je neuvěřitelně sympatická: nebojácná, vynalézavá, od dětství obdařená vlastním pohledem na svět. Touží se osamostatnit a hledá vlastní cestu, po které by šla životem. Svůj dar metodického myšlení používá, aby se nenechala zastrašit nepředvídatelným otcem, vyhnula se osudu své poddajné matky („améby“, jak ji v duchu nazývá) a ochránila bratra. Snaží se ve světě kolem sebe objevit co nejvíc radosti, pečovat o svoje milované štěně Dovku, navázat přátelství s lidmi v sousedství a taky něco vydělat hlídáním dětí v blízkém okolí. Když dojde k šokujícímu otřesu, dokáže najít způsob, jak žít dál, přestože zatím musí zůstat v ničivém stínu vlastní rodiny.

Autor: Adeline Dieudonné
Počet stran: 224
Vydáno: 2020 (Leda)

U nás se jídlo v rodinném kruhu podobalo trestu, velké sklenici chcanek, kterou jsme denně museli vypít.
Každý večer se odvíjel podle rituálu hraničícího s posvátnem. Otec se díval na televizní zprávy a každou událost matce vysvětloval, protože vycházel z principu, že bez jeho objasnění ona žádnou informaci není schopna pochopit. Zprávy byly pro otce důležité. Komentování současnosti mu dodávalo pocit, že v ní hraje roli. Jako kdyby svět čekal na jeho poznámky, aby se mohl ubírat správným směrem. Při závěrečných titulcích matka zvolala: „Ke stolu!“
Otec nechával televizi běžet a každý se šel posadit a v tichosti jedl.
Chvíli, kdy vstával, aby se vrátil na svoje kanape, jsme pociťovali jako vysvobození. Ten večer jako všechny ostatní.

Recenze:

Kniha Opravdový život popisuje dospívání mladé dívky v rodině, která představuje to nejhorší, co může dítě potkat. Agresivní a násilnický otec, mladší bratr měnící se před očima a ustrašená matka, která se podvoluje všemu, co se v rodině děje. Zajímavostí je, že jméno hlavní hrdinky je po celou dobu čtenáři neznámé, ani jednou v příběhu nezazní. A to ještě víc dokresluje hutnou atmosféru, která se nad celý příběhem vznáší.

Sourozenci mezi sebou mají pěkný vztah, to se však změní ve chvíli, kdy jdou k dodávce ke zmrzlináři pro zmrzlinu, a ona si na tu svou nechá dát šlehačku. Tohle zdánlivě nevinné přání totiž hrdince ještě více zkomplikuje její už tak nelehký život.

Co mě trochu zarazilo je to, že se v posledním odstavci anotace píše, že se jedná o dechberoucí i poetický debut, výstižný a vtipný příběh o přežití. Opravdový život je vším, jen ne vtipným příběhem. V tomto případě mi slovo vtipné opravdu nepřijde vhodně zvolené, protože něco tak krutého nemůže být zároveň vtipné. Jedná se o drsný příběh, a i na mě to bylo chvílemi docela velké psycho, a to už od prvních stran.

Těch několik přívětivých hodin, hřejivých jako mateřské lůno, jsem v sobě mohla chovat iluzi, že mám zdánlivou vládu nad během svého života. Jako kdyby existovala nějaká hradba, která mě ochrání před hyenou.

Hlavní hrdinka a její odhodlání bojovat, vymanit se z rodiny, která je od základů zkažená, je obdivuhodné. Snaží se nedopadnout jako její matka a zároveň se snaží zachránit svého mladšího bratra, který se až nápadně začíná podobat otci. Snaží se přežít, vzepřít se a nalézá v sobě sílu bojovat.

I přestože se jedná o autorčin debut, není to poznat. Opravdový život je útlá kniha, ale autorce se podařilo rozehrát hluboký a nervy drásasající příběh plný emocí, který nebudete moci odložit dřív než otočíte poslední stránku.

Hodnocení: 4,5/5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *