Recenze,  Thrillery

Recenze: Poslední, kdo zůstal

Oficiální anotace:

Jaké bylo žít v tom domě?
Maggie Holtová je na takové otázky zvyklá. Před pětadvaceti lety se s rodiči Ewanem a Jess nastěhovala do Baneberry Hall, velkého viktoriánského sídla ukrytého v lesích amerického státu Vermont. Po pouhých třech týdnech však odtamtud uprostřed noci prchli. Ewan tuto traumatickou zkušenost později vylíčil v knize s názvem Dům hrůzy. Jeho popis strašidelných událostí a setkání se zlými duchy se stal celosvětovým fenoménem soupeřícím v popularitě se slavným Hororem v Amityville.
Dnes se Maggie věnuje rekonstrukcím starých domů a na žádnou z věcí zmíněných v otcově knize si nevzpomíná. A ani jim nevěří. Duchové přece neexistují. Když Maggie po otcově smrti Baneberry Hall zdědí, vrátí se tam, aby dům zmodernizovala a připravila k prodeji. Návrat domů pro ni však není vůbec jednoduchý. Ve stínech číhají postavy z minulosti, které dobře zná z Domu hrůzy. Místní lidé navíc nejsou nadšení, že jejich malé město získalo kvůli Maggiinu otci nechvalnou slávu. Ještě znepokojivější je samotný dům – místo plné pozůstatků jiné doby, které jsou svědectvím temných skutků. Maggie zažívá zvláštní příhody jako vystřižené z otcovy knihy a postupně se začíná klonit k názoru, že si možná zase tolik nevymýšlel.

Autor: Riley Sager
Počet stran: 368
Vyšlo: 2021 (Vendeta)

Nechci být tou vystrašenou holkou, o které otec psal.
Když se vrátím do domu, udělám jedné další preventivní opatření, které mě napadá. Vyjdu do druhého patra, vezmu gramofon a odnesu ho na trávník před domem. Pak dojdu pro železnou palici ležící na nedaleké hromadě s nářadím. Když ji zvednu na rameno, ucítím, jak se mi napjatý triceps chvěje úsilím.
Pak mocně máchnu palicí nad hlavou a rozbiju gramofon na kusy.

Recenze:

Maggie je bytová designérka věnující se rekonstrukcím starých domů. Život jí ovlivnila kniha, kterou napsal její otec poté, co jednoho dne v noci za podivných okolností opustila celá její rodina dům, ve kterém žili pouhých pár týdnů. Maggie bylo v té době pouhých pět let, čas strávený v Baneberry Hall si tedy moc nepamatuje, avšak její otec vše popsal v knize, kterou nazval Dům hrůzy. Maggie považuje otcovu knihu za velkou lež, a tak se po otcově smrti rozhodne do Baneberry Hall vrátit. Jejím prvotním cílem je dům připravit k prodeji, po svém příjezdu se však rozhodne zjistit, zda se události, které otec v knize popisuje, skutečně staly.

Od Rileyho Sagera jsem četla Poslední dívku a Poslední lež. Přiznám se, že po přečtení knihy Poslední lež jsem neměla chuť ani v plánu si cokoliv dalšího od autora přečíst. Pozitivní ohlasy mě však donutily podlehnout a čekalo mě velice příjemné překvapení, jelikož Poslední, kdo zůstal, je dle mého názoru zatím nejlepším autorovým počinem.

Poslední, kdo zůstal thrillerem v pravém slova smyslu. Má vše, co od dobrého thrilleru očekávám. Napětí, mrazivou atmosféru, která se táhne napříč celým příběhem a dobrý zvrat. V tomto případě i trochu hororový nádech a tak mě, jakožto čtenáři, který se vyhýbá hororům, protože pak v noci hrůzou nemůže spát a vyděsí ho prakticky cokoliv, běhal při čtení chvíli i mráz po zádech. Tentokrát mi to však vůbec nevadilo, právě naopak, hororové prvky mi do příběhu pasovaly a umocňovaly už tak temnou atmosféru.

Kniha je neuvěřitelně čtivá, a i když se počtem stran blíží k číslu 400, měla jsem ji přečtenou na dva zátahy. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách, střídají se kapitoly z přítomnosti, kdy se Maggie vrací do sídla Baneberry Hall a kapitoly z knihy jejího otce, tedy z minulosti, ve kterých se čtenář dozvídá co se během jejich pobytu v sídle dělo.

Zajímavější pro mě byl příběh odehrávající se v minulosti, kde byly popisovány podivné události, které vedly rodiče Maggie k tomu, aby dům náhle uprostřed noci opustili. Autor si se čtenářem pěkně pohrává, až do konce jsem si nebyla jistá, čemu potažmo komu věřit. Jedinou výtku mám k rozuzlení, které sice bylo překvapivé, ale s ohledem na atmosféru, která se nese celým příběhem, by možná bylo lepší zvolit trochu „děsivější“ konec.

Knihu mohu doporučit všemi deseti. V tom množství thrillerů, kterých jsou plná knihkupectví, je Poslední, kdo zůstal, rozhodně nadprůměrným dílem. Pokud máte rádi mrazivou atmosféru s hororovým nádechem, čtení si jistě užijete.

Hodnocení: 4/5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *