Drama,  Recenze,  Thrillery

Recenze: Rez a záře hvězd

Autor: Tammy Greenwood
Počet stran: 408
Vydáno: 2020

Oficiální anotace:

Když jedenáctiletá Sally Hornerová ukradne z místního supermarketu notes, netuší, že ji při tom sleduje dvaapadesátiletý Frank La Salle, jehož nedlouho předtím propustili z vězení. Před obchodem k dívce přistoupí a po chvíli ji přesvědčí, že je agentem FBI a jako takový ji může okamžitě zatknout – tedy pokud neudělá, co jí řekne.

„Zpomal, zlatíčko,“ řekl. Hlavu nechala sklopenou a přikývla. Ale když se pokusila projít kolem něj, zvedl ruku a hbitě ji chytil za paži. Vzhlédla. Upřeně na ni hleděl a tvářil se vážně. Oči měl takřka bezbarvé, slabě domodra jako řídký nápoj, který její matka dělá ze sušeného mléka. Protáhlý, hubený obličej mu částečně zakrýval vybledlý klasický klobouk.

„Je mi líto, slečinko, ale budeš muset jít se mnou.“

„Cože?“ zeptala jsem se.

„Viděl jsem, co jsi právě provedla.“

Recenze:

Příběh, založený na skutečné události, který inspiroval Vladimira Nabokova k napsání Lolity. Musím přiznat, že Lolitu jsem se pokoušela číst několikrát, ale ani jednou jsem ji nebyla schopná dočíst. Ovšem příběh Sally mě vtáhl hned po pár stránkách, a přečtený jsem ho měla téměř na jeden zátah.

Příběh je vyprávěn nejen z pohledu samotné Sally, ale také několika dalších postav – jedná se především o členy její rodiny a ty, se kterými se během dvou let, kdy byla unesena, setká a navždy jim tak změní život.

Únosce Sally fyzicky i psychicky týrá, z čehož jsem měla obavy již ve chvíli, kdy jsem knihu začínala číst. Pasáže, ve kterých autorka popisuje utrpení, které Sally během svého únosu zažívala, se mi nečetly snadno, na druhou stranu jsou napsány opravdu decentně, takže nemusíte mít strach, že byste kvůli tomu nebyli schopni knihu dočíst až do konce. S každou další stránkou jsem si kladla otázku, jak tohle dopadne a nebyla jsem schopná knihu odložit.

Jak sama autorka v závěru knihy uvádí, s příběhem Sally se pečlivě seznámila, ale některé pasáže se odchylují od reality a jsou čistě jen její představivostí. Nikdo totiž neví, co přesně Sally během svého únosu musela zakusit.

Pokud tedy máte rádi příběhy na motivy skutečných událostí, je tahle kniha přesně pro Vás. Závěrem ještě dodám, že červená stuha na obálce knihy má svůj význam. Pokud Vás zajímá jaký, neváhejte a pusťte se do čtení.

Hodnocení: 4,5/5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *