Recenze,  Romány

Recenze: Strom splněných přání

Oficiální anotace:

Jane se podařilo prorazit jako investigativní novinářka. Její přítel Simon se ale nedokázal smířit s tím, že je úspěšná a práci se věnuje víc než jemu. Blížící se Vánoce jí jen připomínají, že zůstala úplně sama. Její šéfce je jasné, že by potřebovala změnit prostředí, a tak ji vyšle do Norska na cestu organizovanou pro zástupce tisku a blogery. Má napsat článek o tradici, která se váže k úniku norského krále před nacisty. Za to, že mu Anglie poskytla azyl, posílá Norsko každý rok vánoční strom do Londýna. Na Jane čekají fjordy, norská zima, luxusní hotely a skvělé jídlo. A také pár zajímavých mužů, jeden starý příběh a rada: Když vás potká láska, chytněte ji a pevně držte!

Autor: Jenny Gladwell
Počet stran: 272
Vydáno: 2020

„A dodržela slovo?“ ptala se Jane dychtivě. „Psala Vám?“
„Ano,“ odvětil Thomas unaveným hlasem. „Králi a mně se nakonec podařilo dostat přes hranice. Byla to dlouhá, strastiplná cesta. Král už byl starší pán, a jak všichni víme, žádný voják to nebyl. Odešel jsem pak do Londýna, kde jsem pracoval pro ministerstvo války. Tam mi posílala dopisy. A pak, když se válka chýlila ke konci, psát přestala.
Byl jsem tehdy zasnoubený. Měsíc před svatbou, to už bylo po válce, jsem s těmi dopisy vrátil do Nybergsundu. Doufal jsem, že ji tam třeba najdu. Ale snažil jsem se o nemožné. Marit Elsonovou tam nikdo neznal. Jediné, co jsem měl v ruce, byla hromádka starých dopisů a popis místního děvčete, které kdysi v Nybergsundu prokázalo službu králi.“
„Co jste s těmi dopisy udělal?“ chtěla vědět Jane.
„Schoval jsem je,“ odtušil. „Do obezdívky komína nad krbem v tom starém domku, kde jsme strávili noc. Pro případ, že by se tam někdy vrátila.“ Pokrčil rameny. „V té chvíli mi to připadalo jako to nejlepší, co můžu udělat.“
„A proč mi to všechno vyprávíte?“
„Protože bych chtěl, abyste se vypravila do Nybergsundu a ty dopisy mi přivezla,“ odpověděl prostě.

Recenze:

Jane, která se snaží dostat z nevydařeného vztahu, posílá její nadřízená na pracovní cestu do Norska. Během této cesty má Jane za úkol napsat článek o kácení vánočního stromu.

Strom splněných přání je příjemně laděná vánoční kniha s předvídatelným dějem. I přestože od začátku víte, kam příběh směřuje a jak to celé dopadne, kniha Vám navodí příjemnou vánoční atmosféru. Mě pomohla dostat se aspoň trochu do vánoční nálady, protože tenhle rok je velká katastrofa a všechno je takové podivné – však to všichni moc dobře víme. Vzhledem k tomu, že děj není nikterak složitý, čte se kniha lehce a svižně, navíc se nejedná o žádnou bichli. Kniha má příjemných necelých 280 stran, takže je to ideální odpočinkové čtení na jedno nebo dvě odpoledne.

Zasazení děje do Norska byl moc dobrý nápad. Příjemně to ozvláštnilo příběh, který jinak ničím zvláštní nebyl. Dalším plusem byl příběh z minulosti související s druhou světovou válkoupříběh Thomase a Marit. Tahle vedlejší dějová linka mě na celé knize bavila nejvíc a je škoda, že nedostala více prostoru.

Co se týká postav, hlavní hrdinka mě ničím nezaujala. Přišla mi jako taková ta typická hrdinka z romantických knížek, kterých je všude plno. Taky proto čtu romány jen výjimečně (například o Vánocích). Vedlejší postavy byly taky docela nevýrazné, abych pravdu řekla na většinu jmen si už ani nevzpomínám, a to jsem knihu dočetla před dvěma dny. Takže asi tolik k jejich nevýraznosti.

Co dodat závěrem? Jistě, jedná se o knihu, na kterou si po chvíli ani nevzpomenete, ale jako vánoční čtení Strom splněných přání určitě neurazí.

Hodnocení: 2,5/5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *