Recenze

Recenze: Svědectví o životě v KLDR

Oficiální anotace:

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě.

Jak funguje severokorejská indoktrinace? Co pro tamní obyvatele znamená trojice zbožštěných vůdců? Jaký je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď ve strhujících výpovědích sedmi silných osobností, které se rozhodly riskovat vlastní život, utéct z KLDR – a poznat svobodu.

Autor: Nina Špitálníková
Počet stran: 264
Vydáno: 2020

Vždycky jsem tíhla k ženám, které se nebály veřejně mluvit a otevíraly veřejnosti dveře, jež byly dlouho předtím zavřené. Mezi ně patří bezpochyby i So Čchol. Jsem si jistá, že kdyby se narodila v jiném státě, byla by vůdčí osobností feministického hnutí, hrdě bojující za práva slabších. V Severní Koreji byl její hlas umlčen, a proto se rozhodla odejít. I za cenu toho, že to bude její poslední cesta.
Když jsem u pracovního stolu přepisovala tento rozhovor, přiběhl ke mně můj syn a ukázal mi s dětskou nenuceností svůj hasičský vůz. Rozbrečela jsem se nad slovy, která právě zněla z diktafonu. On se na mě podíval a nechápavě odešel zpátky do pokojíčku.

Recenze:

Pokud Vás zajímá jak žijí (respektive přežívají) lidé v KLDR, doporučuji Vám sáhnout právě po této knize. Nina Špitálníková prostřednictvím sedmi rozhovorů se severokorejskými uprchlíky čtenáři představuje život v Severní Koreji. Zastoupeny jsou zde snad všechny věkové kategorie a sociální vrstvy. Stejně tak „povolání.“ V knize najdete rozhovor s vysokoškolačkou, převaděčem, řidičem či feministkou a dalšími. Díky tomu si můžete udělat obraz o tom, jak obrovské rozdíly byly mezi lidmi z nejnižších sociálních vrstev a těmi „vyvolenými.“

Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jakými slovy tuto knihu popsat. Mrazivá, šokující, neuvěřitelná, děsivá. Je těžké uvěřit, že někde takhle opravdu můžou lidé žít. Severní Korea je plná chudoby, hladu, zoufalství, nejistoty, mučení, smrti. Lidé donáší jeden na druhého a pokud se dostanete do hledáčku režimu, v tom nejlepším případě skončíte v převýchovném táboře. V tom horším případě Vás čeká rovnou smrt. Lidé jsou tak vyděšení, že mnohdy nevěří ani členům vlastní rodiny.

Co se mi na knize velmi líbilo je, že Nina Špitálníková během rozhovorů nikoho nesoudí. Naslouchá a pokládá zajímavé otázky. Předává informace tak, jak jí byly řečeny. Nejvíc mě zasáhl rozhovor s feministkou, který ve mě rezonoval ještě dlouho po přečtení. Mám pocit, že ta zvrácenost severokorejského režimu se ani nedá popsat, to si prostě musíte přečíst. A pokud si myslíte, že se máte špatně, věřte tomu, že existuje místo, které by se dalo nazvat peklem na zemi. A tím místem je Severní Korea.

Hodnocení: 5/5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *