Recenze,  Romány

Recenze: Ve stínu

Oficiální anotace:

Dvě sestry. Jedna krásná, chytrá a úspěšná, druhá její proti klad. Alespoň Lidmila si to o sobě myslí. Celý život všem ustupovala, snažila se být dokonalou dcerou, matkou i manželkou, a přesto je ve svých třiceti nespokojená téměř se vším: se svým vzhledem, se zaměstnáním, s bydlením, dokonce ani manželství s Petrem ji nenaplňuje. Je přesvědčená, že šťastná by byla jen tehdy, pokud by žila život své půvabněj ší a úspěšnější sestry Lenky. Hnána pomýlenou touhou po spravedlnosti, vydává se Lidmila na cestu za představou o vlastním štěstí, na níž postupně ztrácí víc, než získá. Zrada však nejde vzít zpět a Lidmila si příliš pozdě uvědomuje, že to, po čem celou dobu toužila, je mnohem blíž, než si myslela. Dostane ještě druhou šanci?

Autor: Kateřina Castaňeda
Počet stran: 336
Vydáno: 2021 (Prostor)

Davy lidí míří do obchodního centra ukořistit dárky na poslední chvíli. Jeden stařík vláčí krabici s obrázkem elektricky vyhřívaných papučí. Jó, mít tak prachy jako milovaná sestřička, to by se mi taky utrácelo. Jenže z mé výplaty na poště si můžu koupit leda tak ty papuče. Nevyhřívaný.

Recenze:

Lidmila a Lenka. Dvě sestry, každá úplně jiná. Mladší Lenka byla již od útlého dětství matkou upřednostňována, čímž v obou sestrách pěstovala sourozeneckou rivalitu, která v nich přetrvává i v dospělosti. Lidmila tak Lence závidí úplně všechno – bohatého manžela, luxusní dům, drahé auto, práci a vlastně celý její život. Sama má pocit, že ničeho nedosáhla, protože jí to nebylo umožněno, není spokojená jak sama se sebou tak s celým svým životem. A to se samozřejmě na jejím životě odráží. Ve svých třiceti letech má Lidmila již svou rodinu a zázemí, ale neustálá závist a pocit křivdy jí přiměje udělat něco, čeho by později mohla litovat.

Baví mě objevovat české autory, protože zatím každá kniha ze současné české literatury mě něčím překvapila. A ani tato mě nezklamala. Ve stínu je velice čtivá záležitost, napsaná poutavým stylem, takže budete mít problém knihu odložit.

Autorka se věnuje rodinným vztahům a především křivdám, které si v sobě neseme z dětství, přičemž na 335 stranách vypráví silný příběh, který Vás donutí k zamyšlení. Donutí Vás zamyslet se nad tím, že mnohdy vidíme jen to, co nemáme a chtěli bychom, zatímco to, co v životě máme bereme jako samozřejmost a nevážíme si toho. Až ve chvíli, kdy o to přijde si uvědomíme, co jsme skutečně měli.

Tentokrát nám sestra přispěchá otevřít branku osobně, asi proto, že nevezeme žádný náklad, se kterým je třeba pomoct. Máma se s ní vítá, jako by byla roky nezvěstná. Vždycky ji přehnaně objímá, ale ne tolik jako teď, když má Lenka starosti. Netušila jsem, že je událost o to víc semkne.

Postavy jsou vykresleny skvěle, hlavně Lidmila, které mi bylo chvíli líto, chvíli jsem si říkala, že přehání a tak pořád dokola. Každopádně svým způsobem bylo její jednání pochopitelné stejně tak jako její celoživotní snaha vymanit se ze stínu mladší sestry.

Pokud máte rádi českou tvorbu, neměla by Vás tahle kniha minout. Půl hvězdičky z celkového hodnocení ubírám za konec, který byl předvídatelný.

Hodnocení: 4,5/5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *