Fantasy,  Recenze

Recenze: Zákon jednoho

Autor: Ashley Saunders a Leslie Saunders
Počet stran: 304
Vydáno: 2020

Oficiální anotace:

V blízké budoucnosti, kterou citelně zasáhnou zásadní změny klimatu, vyčerpání přírodních zdrojů, zejména vody, a nedostatek potravin v přelidněných státech, má každý pár zákonem povoleno pouze jedno dítě. Dodržování tohoto zákona přísně sleduje Odbor pro plánované rodičovství, jehož řediteli Darrenu Goodwinovi se již osmnáct let daří tajit skutečnost, že je otcem dvojčat, z nichž má podle zákona právo na život jen prvorozená dcera Ava.

Podle řecké mytologie měli lidé původně čtyři ruce, čtyři nohy a hlavu s dvěma obličeji. Jedna duše ve dvou tělech. Tyto bytosti měly v této podobě velkou sílu, které se bohové báli, a proto poslali Dia, aby jejich těla rozdělil na dvě samostatné části, duši také.

Oslabení a sžíráni touhou po své druhé polovičce byli pak lidé odsouzeni trávit život jejím hledáním, aby se mohli cítit kompletní.

Já se narodila se svou druhou polovičkou. Jedna duše ve dvou tělech. Nemusela jsem ji hledat po celém světě.

Recenze:

Ava a Mira. Sestry, které měly tu smůlu, že se narodily jako dvojčata do světa, ve kterém je páru umožněno mít pouze jedno dítě. Vzhledem k tomu, že Ava je tou starší ze sester, nezbývá Miře nic jiného, než se za svou sestru celý život vydávat, protože ve skutečnosti neexistuje.

Jak už to tak ale bývá, nešťastnou náhodou toto malé tajemství vypluje na povrch a tím dívkám začíná boj o život. Byla by to přeci nuda tři sta stran číst pouze o tom, jak se obě snaží tvářit a chovat jako jedna osoba. Po pár stranách se tedy můžete těšit na slušnou dávku akce a napětí, které mi u Naslouchače scházelo.

Velké plus dávám také za to, že po odhalení konečně vidíme, jak jsou sestry ve skutečnosti odlišné. Mira, která až doposud stála ve stínu Avy, najednou může být sama sebou a stává se zajímavou postavou. Více se rozepisovat nebudu, abych Vám zbytečně nevyzradila víc, než je nutné.

Celou dobu jsem při čtení myslela na to, že se nejedná o nic nereálného. V dnešním světě, který se potýká s globálním oteplováním nebo hladomorem, není tento příběh až tak post apokalyptický, jak by se možná někomu mohlo zdát. Avšak ve světě, ve kterém Vás nutí vybrat si mezi vlastními dětmi to, které bude žít (v případě, že se Vám narodí dvě a více dětí najednou), byste nechtěli žít ani ve svých nejhorších nočních můrách.

Teprve až když se mi kniha dostala do ruky jsem zjistila, že se jedná o první díl trilogie, a ve výsledku jsem za to ráda, protože konec přímo volá po pokračování. Nezbývá tedy než čekat a těšit se na druhý díl. A i když kniha nese nálepku Young adult fantasy, nemyslím si, že by zaujala pouze dospívající mládež. A ta krásná obálka? Jen těžko se jí dá odolat.

Hodnocení: 4/5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *