Recenze,  Thrillery

Recenze: Pacient

Oficiální anotace:

Psychiatr Parker H. začne pracovat v léčebně v Nové Anglii. Hned první den se dozvídá o místním nejzávažnějším případu – když tohoto dnes již čtyřicetiletého muže do léčebny přijímali, bylo mu pouhých šest let. Nemá určenou diagnózu. Zdá se, že jeho symptomy se postupně vyvíjejí. Každý, kdo se mu pokusil pomoci, buď zešílel, nebo spáchal sebevraždu. Zoufalé a vyděšené vedení nemocnice se tedy snaží tohoto pacienta držet co nejdál od veškerého personálu. Jsou přesvědčeni, že jeho propuštění na svobodu by znamenalo katastrofu. Mladému psychiatrovi to ovšem nedá. Chce vědět, co za tím vším je. A to je chyba. Celé jeho vyšetřování se rychle vymkne kontrole – změní se v něco, co ho nenapadlo ani v jeho nejdivočejších představách a Parker je nucen ptát se na věci, o nichž si myslel, že dávno zná…

Autor: Jasper DeWitt
Počet stran: 208
Vydáno: 2021 (Kalibr)

Byl jsem mladý a ambiciózní doktor, a tak jsem byl tím pacientem přirozeně fascinovaný – a byl jsem rozhodnutý, že já budu ten, kdo ho vyléčí. Umanul jsem si to už ve chvíli, kdy jsem se o něm doslechl poprvé. Nejdřív jsem to zmínil jen jako jakýsi vlažný vtip a ostatní se mu dle očekávání smáli a komentovali ho slovy, že moje mladické zapálení je přinejmenším roztomilé.
Nicméně jedné sestře jsem se se svým záměrem svěřil s vážnou tváří. Byla to ta samá, která měla tenkrát ve výtahu na starosti Grahama. Z respektu k ní a její rodině jí říkejme třeba Nessie. A s Nessie tenhle příběh vlastně začíná.

Recenze:

Mladý psychiatr Parker se rozhodne přijít na kloub záhadnému pacientovi, jehož jako dítě přijali do psychiatrické léčebny, ale ze které se nikdy nedostal neboť nikdo nebyl schopný ho diagnostikovat natož vyléčit. Nyní již tento dospělý pacient, jménem Joe, děsí všechny zaměstnance léčebny a každý, kdo se pokusí o jeho léčbu buď zešílel nebo spáchal sebevraždu. Všichni Parkera od jeho léčby odrazují, ten se však o Joea zajímá víc a víc.

Už dlouho mě žádná kniha nepřekvapila tak, jako právě Pacient. I přestože za to můžou ne moc kladné recenze, díky kterým má očekávání nebyla příliš vysoká. A v tomhle případě se to opravdu vyplatilo.

Celý příběh je vyprávěn v ich-formě – jedná se vlastně o deníkové zápisky a Parkerovy postřehy. Vyprávění je obohaceno o spousty záznamů jiných psychiatrů, kteří se Joea snažili vyléčit, což celému příběhu přidává na tajemné atmosféře. A právě tajemno a prostředí psychiatrické léčebny je to, co mě na knize bavilo už od prvních stran. Kapitoly jsou na můj vkus docela dlouhé, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo, jelikož mi stránky mizely pod rukama.

Na to, že se jedná o autorovu prvotinu je to velice povedené dílo. Příběh mě pohltil hned ze začátku, většinou chvíli trvá než se začtu, ale v případě Pacienta jsem neměla sebemenší problém. Styl vyprávění mi sedl a co se mi líbilo je, že i přestože se příběh odehrával prakticky jen na jednom místě, a to v psychiatrické léčebně, autor si s tím dokázal pěkně pohrát.

Celá kniha je prošpikovaná hororovými prvky. Konec mě překvapil a stylem mi připomněl knihy Stephena Kinga. Pokud tedy máte rádi thrillery s hororovým nádechem, můžu tuhle jednohubku vřele doporučit.

Hodnocení: 4,5/5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *